Järva Valla Sport

Ambla järvede jooksud

Ambla ja Aravete järvede jooksude pikk traditsioon jätkub

Ambla järvede jooksud

Ambla järvede jooksud

Esimene ümber järve jooks Ambla/Aravete piirkonnas sai teoks 26. juunil 1983. aastal ja see jooks toimus ümber Vanaveski järve, mis asub Jõgisoo ja Roosna külade vahel. Osales 16 jooksuhuvilist ja neist üle poolte olid Paidest ja Türilt. Samal aastal joosti veel 3 etappi ümber Käravete, Preediku ja tollase rahvanimega BAM-i järve, mis asub Aravete kardiraja lähedal. Sealt alates said jooksud meie piirkonnas väga populaarseks, BAM –i järve jooks asendus Rava järve jooksuga ja osalejate arv aina kasvas ning 80-ndate lõpus oli igal järvejooksul sadakond osalejat. Kui alguses toimusid jooksud 4 etapilisena, siis 1989.aastal joosti esmakordselt 6 etappi, millest 3 toimusid  kevadel ja 3 sügisel. Vahepealsed 90-ndate alguse üleminekuaastad olid vaiksemad, kuid alates 1993. aastast kuni tänaseni joostakse igal aastal 8 etappi (4 kevadel ja 4 sügisel).

Kokku on ümber Vanaveski, Preediku, Rava, BAM-i, Käravete ja Mägede järvede jooksud toimunud 262 korda. Osalejate poolt on selle ajaga läbitud rohkem kui maakera ümbermõõdu jagu kilomeetreid.

Viimased paarkümmend aastat on järve jookse aidanud korraldada Ambla Spordiklubi ja tänu elektroonsele ajavõtusüsteemile on korraldamine viimastel aastatel ka tunduvalt lihtsustunud. Sellel kevadel osales ümber Käravete, Rava, Mägede ja Preediku järvede jooksul kokku 99 jooksuhuvilist, kellest pea pooled tegid tiirud peale kõigile neljale järvele ja teenisid selle eest ka Ambla Spordiklubi poolt välja antud eriauhinna. Meie järvede jooksud on väga rahvaspordisõbralikud oma pikkuse poolest, sest distantsid on jõukohased nii lasteaiaeas lastele kui ka veteransportlastele ning tugevamad jooksuharrastajad saavad võistelda ka läbides 2 järveringi. Tore on näha, et väga paljud pered on isegi 3 põlvkonnaga  osalemas. Alates päris 1. jooksust on olemas ka kõikide järvede jooksude rekordajad kõikides vanusegruppides milles võisteldakse. Vanim seni kehtiv rekord on püstitatud 17. mail 1989.aastal ja see kuulub Argo Ojamäele Vanaveski järve jooksul  14-16 aastaste poiste vanusegrupis.

Kuna ümber järve jooksud on viimastel aastatel saanud ka ülemaakonnaliseks tervisespordi ürituseks, siis jätkuvad jooksud läbi suve ka ümber teiste maakonna järvede. Sügisel septembris aga kordub taas meie 4 järve jooksu seeria ja siis saame kohalikke kokkuvõtteid teha juba 8 järve jooksu põhjal – TULE LÖÖ KAASA JA SA EI KAHETSE!

Esimese ümber Vanaveski järve jooksu korraldaja Leo Matikainen

Venue

Venue Text

  • 12 mai, 2022

Organizer

Organizer Text